Ugekurser

Året igennem arrangeres ugekurser på Skals Højskole. Kurserne er et frirum fra hverdagen med undervisning i lige det du drømmer om, med god mad serveret til tiden og masser af fred og ro til fordybelse.

Drømmer du om en uge, hvor du kan give fuldstændig slip på hverdagen og bare nyde at lave det, du allerhelst vil? Måske udfordre dine evner i et fag, måske lære noget helt nyt, måske lade dig inspirere til at undervise når du kommer hjem? Der er ingen grænser for de mange muligheder vi kan tilbyde.

For et par år siden blev vi opmærksomme på at der på mange design-uddannelser er skåret kraftigt i håndværkstimerne hvor man arbejder med håndværksfagene. På skals har vi derfor valgt at tilbyde unge under uddannelse, ugekurser til meget reduceret pris. Vi arbejder rigtig meget med håndværk og mener det er vigtigt at videregive vores viden til unge som fremadrettet skal varetage vores store kulturarv.

Vælg kursus år / uge nr.
Vælg kursus fag
Vælg underviser(e)
Uge 44 2022
SYNING - 4 DØGN
31. oktober – 04. november v/Hanne Holtzmann  
Uge 44 2022
LÆDER - 4 DØGN
31. oktober – 04. november v/Line Lerche 
Uge 45 2022
SYNING HVF
6. - 12. november​ v/Marianne T. Pedersen 
Uge 46 2022
STRIK
13. – 19. november v/Hanne Rimmen 
Uge 46 2022
BRODERI
13. – 19. november v/Amy Lyngaa 
Uge 48 2022
REJSEKURSUS ISLAND/STRIK
27. november - 06. december v/Helga Jóna 
Uge 48 2022
HÆKLING - 4 DØGN
27. november - 01. december v/Lone Gissel 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - VÆVNING
08. – 14. Januar v/Miriam Brostrøm Forchhammer 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - SYNING
08. – 14. Januar v/Mette Julie Bundgaard-Nielsen 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - SKALS BRODERI
08. – 14. Januar v/Björk Ottósdóttir 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - STRIK
08. – 14. Januar v/Nancy Marchant (der undervises på engelsk) 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - PRINT
08. – 14. Januar v/Lene Thomasen 
Uge 2 2023
VINTERKURSUS - PILEFLET
08. – 14. Januar v/Anne Mette Hjørnholm 
Uge 3 2023
VINTERKURSUS - SYNING
15. – 21. januar v/Marianne Pedersen  
Uge 3 2023
VINTERKURSUS - BRODERI
15. – 21. januar v/Amy Lyngaa  
Uge 3 2023
VINTERKURSUS - STRIK
15. – 21. januar v/Ulla Engquist (der undervises på svensk) 
Uge 3 2023
VINTERKURSUS - PAPIR
15. - 21. januar v/Maria Kerrn-Jespersen 
Uge 3 2023
VINTERKURSUS - HÆKLING
15. – 21. januar v/Sys Fredens 
Uge 5 2023
STRIK
29. januar – 04. februar v/Helga Jóna 
Uge 5 2023
VÆVNING
29. januar – 04. februar v/Winnie Poulsen 
Uge 7 2023
TO GENERATIONER KERAMIK
13. - 17. februar v/Jette Löwén 
Uge 8 2023
SKALS BRODERI - 4 DØGN
20. – 24. februar v/Björk Ottósdóttir 
Uge 8 2023
SYNING - 4 DØGN
20. – 24. februar v/Birgitte Bandmann 
Uge 9 2023
SYNING
26. februar – 04. marts v/Hanne Holtzmann 
Uge 9 2023
BRODERI
26. februar – 04. marts v/Mette Danielsen 
Uge 10 2023
SKALS BRODERI
05. - 11. marts v/Björk Ottósdóttir 
Uge 10 2023
BRODERI HVF
05. - 11. marts v/Lis Ahrenkiel 
Uge 12 2023
VÆVNING
19. – 25. marts v/ Berthe Forchhammer 
Uge 12 2023
RE-DESIGN
19. – 25. marts v/ Amy Lyngaa 
Uge 14 2023
TO GENERATIONER BRODERI
01. - 05. april v/Louise Lerche 
Uge 14 2023
TO GENERATIONER SYNING
01. - 05. april v/Liselotte Hornstrup 
Uge 15 2023
REJSEKURSUS ISLAND/STRIK
10. – 19. april v/Helga Jóna 
Uge 15 2023
REJSEKURSUS FÆRØERNE/STRIK
10. – 19. april v/ Ann Højgaard Slot 
Uge 17 2023
BRODERI
23. – 29. april v/Amy Lyngaa 
Uge 17 2023
SYNING HVF
23. – 29. april v/Marianne T. Pedersen 
Uge 19 2023
ARANSTRIK - 4 DØGN
08. - 12. maj v/Louise Klindt 
Uge 19 2023
SYNING - 4 DØGN
08. – 12. maj v/Hanne Holtzmann 
Uge 21 2023
REJSEKURSUS DANMARK/BRODERI
21. – 26. maj v/Björk Ottósdóttir 
Uge 21 2023
PLANTEFARVNING - 4 DØGN
21. – 25. maj v/G-uld Anne Støvlebæk - Louise Schelde 
Uge 26 2023
SOMMERKURSUS - STRIK
25. juni - 01. juli v/Helga Jóna 
Uge 26 2023
SOMMERKURSUS - ECOPRINT
25. juni - 01. juli v/Charlotte van Hauen 
Uge 26 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI
25. juni - 01. juli v/Kasumi Ito 
Uge 26 2023
SOMMERKURSUS - VÆVNING
25. juni - 01. juli v/Monica Hallén  
Uge 26 2023
SOMMERKURSUS - HÆKLING
25. juni - 01. juli v/Sys Fredens 
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - VÆVNING - GRUNDKURSUS
30. juli - 05. august v/Anne-Mette Due  
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - PRINT
30. juli - 05. august v/Mie Nygaard Thomsen 
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - SY UPCYCLING
30. juli - 05. august v/Mette Julie Bundgaard Nielsen 
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - PAPIR
30. juli - 05. august v/Maria Kerrn-Jespersen  
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI/ÆSKER
30. juli - 05. august v/Chihiro Sato 
Uge 31 2023
SOMMERKURSUS - STRIK
30. juli - 05. august v/Inga Walløe 
Uge 32 2023
SOMMERKURSUS - STRIK
06. - 12. august v/Helga Jóna 
Uge 32 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI
06. - 12. august v/Amy Lyngaa 
Uge 32 2023
SOMMERKURSUS - KERAMIK
06. - 12. august v/Helle Bovbjerg 
Uge 32 2023
SOMMERKURSUS - VÆVNING
06. - 12. august v/Berthe Forchhammer 
Uge 32 2023
SOMMERKURSUS - SMYKKER
06. - 12. august v/Ane Meinert Folke 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI HVIDT KLASSISK
13. - 19. august v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - GARNFARVNING OG STRIK
13. - 19. august v/Mie Nygaard Thomsen og Hanne Rimmen 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - SYNING
13. - 19. august v/Dorit Thomsen 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI HVF
13. - 19. august v/Lis Ahrenkiel 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - PLANTEFARVNING
13. - 19. august v/G-uld Anne støvlebæk - Louise Schelde 
Uge 33 2023
SOMMERKURSUS - VÆVNING
13. - 19. august v/Benedicte Harder 
Uge 34 2023
SOMMERKURSUS - SYNING
20. - 26. august v/Hanne Holtzmann 
Uge 34 2023
SOMMERKURSUS - BRODERI
20. - 26. august v/Mette Danielsen 
Uge 34 2023
SOMMERKURSUS - LÆDER
20. - 26. august v/Line Lerche 
Uge 36 2023
HÅNDSTRIK - 3 UNDERVISERE
3. - 9. september v/Helga Jóna, Helga Isager og Anne Ventzel 
Uge 37 2023
SYNING
10. - 16. september v/Hanne Holtzmann 
Uge 37 2023
BRODERI HVF
10. - 16. september v/Lis Ahrenkiel 
Uge 38 2023
REJSEKURSUS DANMARK/BRODERI
17. - 22. september v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 38 2023
LÆDER - 4 DØGN
17. - 21. september v/Line Lerche 
Uge 40 2023
BRODERI 4 DØGN
02. - 06. oktober v/Amy Lyngaa 
Uge 40 2023
REJSEKURSUS AMSTERDAM/STRIK
02. - 11. oktober v/Loret Karman 
Uge 41 2023
STRIK
08. - 14. oktober v/Helga Jóna 
Uge 41 2023
VÆVNING
08. - 14. oktober v/Winnie Poulsen 
Uge 42 2023
TO GENERATIONER PRINT OG REDESIGN
14. - 18. oktober v/Mie Nygaard Thomsen 
Uge 42 2023
TO GENERATIONER SYNING
14. - 18. oktober v/Julie Sander 
Uge 42 2023
TO GENERATIONER VÆVNING
14. - 18. oktober v/Henriette Andersen 
Uge 44 2023
SKALS BRODERI
29. oktober - 04. november v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 44 2023
VÆVNING
29. oktober - 04. november v/Sofia Hagström 
Uge 45 2023
BRODERI
5. - 11. november v/Amy Lyngaa 
Uge 45 2023
STRIK
5. - 11. november v/Sys Fredens 
Uge 48 2023
REJSEKURSUS ISLAND/STRIK
26. november - 4. december v/Helga Jóna 
Uge 48 2023
SYNING - 4 DØGN
26. - 30. november v/Liselotte Hornstrup 
Uge 2 2024
VINTERKURSUS - BRODERI OG MONOGRAM
07. - 13. januar v/Vibeke Lindhardt og Bjórk Ottósdóttir 
Uge 2 2024
VINTERKURSUS - SMYKKER
07. - 13. januar v/Kirsten Bak 
Uge 2 2024
VINTERKURSUS - SYNING
07. - 13. januar v/Mette Julie Bundgaard Nielsen 
Uge 2 2024
VINTERKURSUS - PILEFLET
07. - 13. januar v/Anne Mette Hjørnholm 
Uge 2 2024
VINTERKURSUS - BÅNDVÆVNING
07. - 13. januar v/Kerstin Neumüller 
Uge 3 2024
VINTERKURSUS - SYNING
14. - 20. januar v/Hanne Holtzmann 
Uge 3 2024
VINTERKURSUS - STRIK
14. - 20. januar v/Nancy Marchant 
Uge 3 2024
VINTERKURSUS - BILLEDVÆVNING
14. - 20. januar v/Charlotte Schrøder 
Uge 3 2024
VINTERKURSUS - VÆVNING
14. - 20. januar v/Karin Carlander 
Uge 5 2024
VÆVNING - GRUNDKURSUS
28. januar - 03. februar v/Anne-Mette Due  
Uge 5 2024
STRIK - COLORSTUDY FOR KNITTERS
28. januar - 03. februar v/Loret Karman 
Uge 6 2024
STRIK
04. - 10. februar v/Helga Jóna 
Uge 6 2024
SYNING
04. - 10. februar v/Birgitte Bandmann 
Uge 7 2024
TO GENERATIONER - VÆVNING
12. - 16. februar v/Henriette Andersen 
Uge 7 2024
TO GENERATIONER - SYNING
12. - 16. februar v/Julie Sander 
Uge 8 2024
SKALS BRODERI
18. - 24. februar v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 8 2024
STRIK
18. - 24. februar v/Inga Walløe 
Uge 10 2024
SKALS BRODERI
03. - 09. marts v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 10 2024
BRODERI HVF
03. - 09. marts v/Lis Ahrenkiel 
Uge 13 2024
TO GENERATIONER - BRODERI
23. - 27. marts v/Susanne Stephansen 
Uge 13 2024
TO GENERATIONER - KERAMIK
23. - 27. marts v/Cecilie Romanini 
Uge 14 2024
REJSEKURSUS FÆRØERNE - STRIK
01. - 10. april v/Ann Højgaard Slot 
Uge 15 2024
SKALS BRODERI
07. - 13. april v/Bjórk Ottósdóttir 
Uge 15 2024
VÆVNING
07. - 13. april v/Winnie Poulsen 
Uge 16 2024
BRODERI
15. - 19. april v/?????? 
Uge 16 2024
REJSEKURSUS SVERIGE - VÆVNING
15. - 24. april v/Benedicte Harder 
Uge 18 2024
SYNING
28. april - 04. maj v/Hanne Holtzmann 
Uge 18 2024
PLANTEFARVNING
28. april - 04. maj v/G-uld Anne Støvlebæk - Louise Schelde 
Uge 20 2024
PRINT OG ACCESSORIES - 4 DØGN
13. maj - 17. maj v/Mie Nygaard Thomsen 
Uge 20 2024
STRIK - 4 DØGN
13. - 17. maj v/Hanne Rimmen 
Ingen kurser fundet - prøv at vælge anderledes i filtret.